Menu

Výroba modrotlače

utorok, 21 november, 2017 - od 17:00 do 20:00
Gemerské osvetové stredisko v Rožňave v rámci Zimného festivalu zvykov a obyčají Gemera ROK NA GEMERI pripravuje opäť zaujímavý workshop, v súčasnosti veľmi atraktívnej a vyhľadávanej textilnej techniky – výroby modrotlače, ktorý sa uskutoční dňa 21. novembra od 17.00 hodiny v Dome tradičnej kultúry Gemera.
Modrotlač patrí dnes medzi jednu z najzachovalejších a najcennejších techník zdobenia látok. Nie je celkom jasné, či je modrotlač tradičný slovenský spôsob úpravy látky, ale existujú dôkazy z dávnej histórie, že sa u nás vyrábala. Modrotlač prenikla do ľudového odevu, vzory sa v jednotlivých regiónoch líšili a bola to veľmi obľúbená metóda, ktorá žiaľ takmer zanikla. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia začal záujem o modrotlač výrazne klesať, a tak sa Stanislav Trnka, posledný výrobca modrotlače, musel prispôsobiť iným módnym trendom. Nevyšiel mu pokus urobiť z dielne múzeum modrotlače a tak pevne veril, že sa raz výroba modrotlače uplatní v jeho rodine. Uplatnila sa, venuje sa jej jeho vnuk – Peter Trnka v novovybudovanej dielni v Ivanke pri Dunaji.
„Jedinečná príležitosť spoznať modrotlačovú výrobu, ako aj možnosť vyskúšať si ju naživo,  ako používať tradičné drevené formy, či následné farbenie za studena v modrom farbive – indigu, to všetko Vám ponúka Dom tradičnej kultúry Gemera a hosť Peter Trnka, významný pokračovateľ tradičnej modrotlačiarenskej výroby na Slovensku“ približuje zámer workshopu pre dospelých Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.
 
Záujemcovia o túto techniku budú mať možnosť vzhliadnuť aj výstavu modrotlače, ktorá bude sprístupnená v Dome tradičnej kultúry Gemera dňa 22. novembra 2017 počas folklórneho večera U nás taká obyčaj.  
 
Info: Mgr. Mária Hlaváčová
Gemerské osvetové stredisko Rožňava
0915 884 135
Nahlasovanie sa na workshop do 20.11. 2017 (počet záujemcov limitovaný)
Účastnícky poplatok: 10,-€
 
 
 

 

PrílohaVeľkosť
Plagát574.34 KB