Menu

U nás taká obyčaj… s FS Gemer z Dobšinej

streda, 20 júl, 2016 - od 19:00 do 20:00
V stredu 20. júla 2016 o 19.00 hodine sa v rámci cyklu „U nás taká obyčaj...“ predstavil folklórny súbor Gemer z Dobšinej. Studnicou námetov je pre tento kolektív neďaleká Rejdová, ale čerpá aj z ďalších častí Gemera či oblastí Slovenska. Účastníkom folklórneho večera ponúkol zo svojho repertoára témy pracovné i sviatočné.
Za našima humni
Vôňa sena a melódie gemerských trávnic sa vznášali večer, 20.7.2016 ponad dvor Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Diváci sa spolu s členmi folklórneho súboru Gemer z Dobšinej preniesli na horské gemerské lúky a zaspomínali na časy nie tak dávno minulé. 
„S chovom oviec a dobytka, tak typickým pre horný Gemer, je úzko spojená aj povinnosť zabezpečiť dostatok krmiva na zimu. A tak naši gazdovia  od polovice júna, najčastejšie však až po Jáne, začali kosiť chotárne lúky. Chlapi v bielych košeliach, kalapoch a s fajkami zapekačkami v ústach, aby ich muchy a kadejaký hmyz neotravoval, začínali kosiť už za svitania, lebo - za rána za rosy, najlepšie sa kosí“ povedala nám Dana Lacková z Gemerského osvetového strediska.  Kosením a hrabaním žila celá dedina, lebo od množstva nachystaného sena závisel osud nielen oviec a statku, ale aj celých rodín.
Dnes je kosenie spojené s hukotom kosačiek a vôňa sena prekrytá benzínom. Prastará krása v kose a hrabliach zakliata však potešila zmysly divákov a z dvora Domu tradičnej kultúry Gemera odchádzali títo už po zotmení naplnení krásou a hrdosťou na našu dedovizeň. 
 
Podujatie Gemerského osvetového strediska v Rožňave bolo podporené z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.
 
PrílohaVeľkosť
Plagát4.61 MB