Menu

Týždeň vedy a techniky 

od pondelok, 6 november, 2023 - 09:00 do piatok, 10 november, 2023 - 12:00
Zaujímavé, moderné a náučné podujatie v Dome tradičnej kultúry Gemera v dňoch 6.-10. novembra 2023. Nechajte sa pohltiť moderným technickým zariadením, aby ste uvideli pôsobivú 360° hemisférnu projekciu, ktorá pobeží v kupole digitálneho planetária. Program projekcie a filmov vo Fulldome formáte prebiehajú všade navôkol vás a môžete tak prežiť nevšedný zážitok - simuláciu vesmíru, ktorý je tak očarujúci ako aj náučný.

Úsek astronómie Gemerského osvetového strediska, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja pozýva deti materských a základných škôl, taktiež aj stredoškolskú mládež na moderné edukačné podujatie v rámci Týždňa vedy a techniky s nasledovným programom:


 6.-7. a 9.-10. november 2023 - program v digitálnom planetáriu pre školy a škôlky plný kozmu, vedy a techniky
Pre väčšie deti, žiakov, študentov a dospelých ponúkame na výber z náučných filmov s kozmickou/vedeckou tematikou: „Dva malé kúsky skla“, „Back to the Moon - Späť na Mesiac“ alebo „Rosetta“. Pre menšie deti a žiakov je pripravená dobrodružná animovaná rozprávka s astronomickou tematikou „321 Štart!“.
Vstup do planetária je o 9:00 hod. a o 10:15 hod.
 
8. november 2023 - Stretnutie mladých astronómov v rámci „Týždňa vedy a techniky“
14:30 hod.: „Rosetta“ náučný film s kozmickou/vedeckou tematikou pre mládež aj dospelých
 
Pre ešte lepšiu interakciu s astronómiou je ku každému filmu zabezpečená lektorom komentovaná časť programu. 
Na jeden vstup je možný maximálny počet osôb 20, a preto je potrebné sa vopred nahlásiť.

Dĺžka programu je cca 50 min.
Vstupné: 3 Euro/osoba
Viac info a rezervácie: Zdeněk Molnár, 0918244901
 
Info o uvedených Fulldome filmoch:
 
„3-2-1 ŠTART!“ Pri príbytku škrečka Elona jedného dňa havaruje robot, ktorý spadol zo svojej vesmírnej lode umiestnenej na obežnej dráhe okolo Zeme. Robot sa rýchlo potrebuje dostať späť a Elon, keďže je mladý inžinier a vedec, mu sľúbi, že ho do vesmíru rád dostane. Spolu hľadajú cestu a vymýšľajú ako prekonať rôzne prekážky, aby sa robot mohol včas vrátiť na svoju loď. Je to krásny príbeh pre najmenších o odvahe, vynaliezavosti a o hľadaní riešení, ktorý dokáže všetkých niečo naučiť... Film je vhodný od 3 rokov a je so slovenským dabingom.
 
„ROSETTA“  Unikátna výprava sondy Rosetta bola jedným z mnohých krokov ľudstva k poznaniu vesmíru a vďaka novým technológiám a nadaným vedcom sa dnes spolu aj my môžeme vydať na virtuálnu prechádzku po povrchu skutočnej kométy...Film je vhodný od 10 rokov a je so slovenským dabingom.
 
„BACK TO THE MOON – SPÄŤ NA MESIAC“ Od skončenia vesmírnych programov zameraných na lety na Mesiac už uplynulo päť desaťročí. Prišiel však čas na ich obnovu, a to aj so zaujímavou celosvetovou súťažou Google Lunar Xprize, ktorá čaká na mladú generáciu vedcov... Film je vhodný od 10 rokov a je so slovenským dabingom.
 
„DVA MALÉ KÚSKY SKLA“ Poznávanie astronómie, jej histórie a vývoja teleskopu s technologickými výzvami pre moderné observatória. Ďalekohľad od čias Gallilea po súčasnosť... Film je vhodný od 10 rokov a je so slovenským dabingom.

PrílohaVeľkosť
Plagát3.17 MB