Menu

TRANZIT MERKÚRA

piatok, 15 apríl, 2016 - od 19:00 do 21:00
Prednáška pre verejnosť na rožňavskej hvezdárni
Prechody planét či iných nebeských telies popred disk Slnka sú v prípade dobrého počasia ľahko dostupným a vďačným cieľom laických aj odborných astronomických pozorovaní. Ak je aktérom prechodu Mesiac, hovoríme o zatmení Slnka, ak vzdialenejšia planéta, či umelá družica, potom sa jedná o tranzit. 
Očakávaný májový tranzit planéty Merkúr 
bude kľúčovou, ale nie jedinou témou prednášky pre verejnosť pripravovanej na rožňavskej hvezdárni. Jej cieľom, okrem blížiacej sa zriedkavej planetárnej konštelácie, bude prehľad aktuálneho stavu základného výskumu v prírodných vedách so zameraním na blízky aj vzdialený vesmír. Stane sa tak prostredníctvom tém, ktoré sa vždy dobre počúvajú a z ktorých mnohé vyrástli z detských snov a z hláv konštruktérov až do dnešnej kozmonautickej reality. 
Prednáška v sále rožňavskej hvezdárne sa uskutoční v piatok 15. apríla 2016 so začiatkom o 19. hodine. Prednáša Mgr. Juraj Lörinčík, pracovník úseku astronómie GOS Rožňava. Po prednáške, v prípade priaznivého počasia, bude možnosť zúčastniť sa astronomického pozorovania Mesiaca, planéty Jupiter a prehliadky súhvezdí zimnej a jarnej oblohy z kupoly hvezdárne. 
 
Vstupné: 1,- €
 
Informácie:
Gemerské osvetové stredisko Betliarska 8 048 01 Rožňava
Mgr. Juraj Lörinčík
058/7345334, 0915884135