Menu

Solárne dni na rožňavskej hvezdárni

Plagát
od streda, 18 máj, 2016 - 10:30 do štvrtok, 30 jún, 2016 - 15:00
Gemerské osvetové stredisko v Rožňave vás pozýva na kampaň Solárnych dní. Podujatia sa uskutočnia v priebehu mesiacov máj a jún 2016 od 8:30 do 15:00 v priestoroch rožňavskej hvezdárne.
Podľa vzoru zo susedného Rakúska od roku 2002 sú májové týždne v Európe pravidelne venované prastarej téme využívania nevyčerpateľnej energie Slnka. Do kampane tzv. Európskych solárnych dní svojimi aktivitami zasahuje aj hvezdáreň v Rožňave s rozšírenou programovou ponukou propagujúcou využívanie solárnej energie na rôzne energetické účely. Slnečná astronómia je tradičnou doménou popularizačnej aj odbornej práce rožňavskej hvezdárne, preto programy s tematikou helioenergetiky neraz presiahnu plánované kalendárové mesiace. Len klesajúca výška jesenného Slnka nad južným horizontom ukončí slnečnú kampaň na rožňavskej hvezdárni.

Účastníci podujatí

sa v prednáške oboznámia s možnosťami využívania bezplatného a neobmedzeného slnečného zdroja energie. V kupole hvezdárne bezpečne odpozorujú slnečné škvrny projekciou v reálnom čase. Cez prenosný chromosférický ďalekohľad objavia mimoriadne živý a pulzujúci povrch Slnka. Zažijú praktické pokusy a ukážky pri slnečnej peci – varenie vody v hrnčeku na solárny čaj či kávu, ekologické opekanie chleba a klobásy a zapaľovanie “olympijského ohňa” po vzore gréckej Olympie si pod odborným dohľadom môžu sami vyskúšať.
Určite sú vo svete aj väčšie a prepracovanejšie systémy, no všetky majú jedno spoločné: fungovať budú len pri slnečnom počasí. 
Slovom a praktickými ukážkami sprevádza Mgr. Juraj Lörinčík, pracovník úseku astronómie GOS Rožňava.
Vstupné na hvezdáreň podľa cenníka.
 
Informácie:
GOS Rožňava, Betliarska 8,
Hvezdáreň, Lesná 1
Tel. 058/7345334, 0915884135
fb.me/hvezdarenroznava
 
PrílohaVeľkosť
Plagát3.38 MB