Menu

RODINNÝ DEŇ V DOME TRADIČNEJ KULTÚRY GEMERA

sobota, 2 apríl, 2022 - od 10:00 do 16:00
Gemerské osvetové stredisko bude vítať jar s remeslom a pôstnym jedlom

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave (GOS), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, si príchod jari pripomenie podujatím, ktoré bude venované predovšetkým rodinám s deťmi. Dom tradičnej kultúry Gemera sa pre návštevníkov otvorí v sobotu 2. apríla, 
“Kvôli pandémii boli počas uplynulých dvoch rokov obmedzené aj aktivity Remeselníckeho inkubátora Gemer. RINK je unikátny projekt, ktorý združuje remeselníkov z celého kraja. Som preto rád, že tohtoročné Veľkonočné sviatky budú môcť naši remeselníci predstaviť návštevníkom svoju činnosť, a to na pripravovanom podujatí Gemerského osvetového strediska.. Už začiatkom apríla si budeme môcť pozrieť  napríklad tradičnú výrobu úžitkových a dekoračných predmetov, ale aj pôstnych pokrmov súvisiacich s veľkonočnými sviatkami,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Návštevníci rodinného dňa sa môžu zapojiť do tvorivých aktivít, vyskúšať si zdobenie kraslíc voskovou technikou, alebo vlastnoručne si vajíčko ako symbol života a plodnosti vyrobiť rôznymi technikami a z rôznych materiálov – drôtu alebo z ovčej vlny. Výroba ďalších veľkonočných symbolov, barančeka a zajačika z keramickej hliny, šúpolia či z pálky pod vedením šikovných remeselníkov  zaručuje ďalšiu skvelú kreatívnu zábavu  a spoločné tvorenie detí a ich rodičov.

„Typická veľkonočná aktivita pre oteckov a ich synov je určite pletenie korbáča z vŕbového prútia. I keď v našich končinách sa skôr tradovalo oblievanie dievčat čerstvou vodou, ako šibanie korbáčom, šibačka sa už natoľko udomácnila aj na Gemeri, najmä v mestskom prostredí, že sme sa rozhodli prostredníctvom majstra ľudového umenia predstaviť  aj túto techniku krok po kroku.  Verím, že pre návštevníkov bude omnoho vzácnejšie upliesť si vlastný korbáč, ako ho kupovať v obchodnom centre,“ láka riaditeľka GOS návštevníkov.

Svoje dvere otvorí aj gastronomická dielňa Domu tradičnej kultúry Gemera . Vzhľadom na prebiehajúce pôstne obdobie organizátori ponúknu prezentáciu prípravy jednoduchých  tradičných jedál, vrátane výroby syra z kravského mlieka. 

Vítanie jari s remeslom a pôstnym jedlom v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave je vynikajúcou príležitosťou pre každého, kto sa chce zoznámiť s tradičným ľudovým remeslom, chce si vyskúšať fortiele vlastnoručnej výroby, nazrieť do tradičnej gastronómie, alebo len tak sa pokochať veľkonočnými inšpiráciami, či tráviť pár hodín v spoločnosti skvelých ľudových remeselníkov. 

Termín: 2. 4. 2022 od 10:00 do 16:00 hod.
Miesto: Dom tradičnej kultúry Gemera, Betliarska 8, Rožňava

kontakt: Anežka Kleinová, kleinova@gos.sk