Menu

GOSKA ZA ZATVORENÝMI DVERAMI

utorok, 14 apríl, 2020 - 14:30
Že sa nevídame, neznamená, že tu pre vás nie sme
Gemerské osvetové stredisko (GOS),  kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja,  pomáha spríjemniť dlhé chvíle všetkým, najmä  škôlkarom, školákom, ich rodičom a starým rodičom, ktorí rešpektujúc opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR týkajúce sa zabránenia šíreniu nového koronavírusu ostávajú v pohodlí svojich domovov.
 
„Uvedomujem si náročnosť súčasného obdobia, najmä psychickú záťaž, tak na dospelých ako aj na deti. Taktiež si uvedomujem, že čoraz viac nám chýbajú sociálne kontakty a zmysluplné tvorivé činnosti,  ktoré prinášajú radosť a uspokojenie. Naša inštitúcia promptne na túto novú situáciu zareagovala. „GOS-ka online“ je leitmotívom našej aktuálnej kultúrnej ponuky, ktorú prostredníctvom nášho webového portálu a sociálnych sietí ponúkame širokej verejnosti. Ako úplnú samozrejmosť vnímam šitie ochranných rúšok na tvár, keďže textilná dielňa Domu tradičnej kultúry Gemera je na to priam stvorená. Tak po stránke technického a materiálneho vybavenia,  ako aj personálneho obsadenia,“ uvádza riaditeľka GOS Helena Novotná. 
 
GOS v týchto dňoch už zverejňuje na svojich Youtube a Facebook kanáloch krátke retro filmy a dokumenty zo 60. a 70.  rokov ktoré vznikali vďaka nadšencom, amatérskym filmárom z  klubu Gemerfilm pri GOS Rožňava. Kto má chuť naučiť sa základy gemerských čardášov, výukové video je tiež k dispozícii na Youtube kanáli GOS. Z oblasti tradičnej gemerskej gastronómie sú pripravené video recepty v réžii GOS, ktoré sa postupne  zverejňujú. Zároveň kreatívny tím GOS už pracuje na produkcii zábavného video-kurzu pre deti, ktorý je zameraný na prípravu jednoduchých tradičných gemerských jedál.  Taktiež je v príprave niekoľko sérií retro fotografií s folklórnou tematikou, ale aj nová edukačná kolekcia farebných fotografií gemerských krojov a súčastí odievania s podrobným popisom.
 
„Mimoriadne veľký záujem verejnosti sme zaznamenali na našu novú ponuku  Hlinovanie s GOSkou. Princíp je veľmi jednoduchý, každú stredu v určenom čase je možné u nás za symbolické jedno euro zakúpiť kilo hrnčiarskej hliny na domáce spracovanie. Následne hotový výrobok vypálime v našej elektrickej peci zdarma. Samozrejme, natočili sme k  tomu aj jednoduché inštruktážne video s vysvetlením základných techník a postupov,“ vymenováva aktivity GOS jeho riaditeľka Helena Novotná.
 
GOS na svojom webe sprístupnil virtuálnu prehliadku Domu tradičnej kultúry Gemera a v súčasnosti pripravuje jeho rozšírenie.  Virtuálne prehliadky a interaktívne aktivity, ktoré je možné robiť z pohodlia domova pripravili aj ostatné kultúrne zariadenia, ktoré spadajú pod Košický samosprávny kraj. Kompletná ponuka
 
PrílohaVeľkosť
Tlačová správa349.97 KB