Menu

EXPEDIČNÁ KAMERA 2023 

piatok, 17 marec, 2023 - od 18:00 do 20:30
13. ročník filmového festivalu pre všetkých cestovateľov, dobrodruhov, športovcov a milovníkov prírody. 

Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, opäť do Rožňavy prinesie medzinárodný filmový festival Expedičná kamera. Ide o unikátny projekt s najlepšími filmami sezóny z celého sveta, ako aj novinkami z domácej produkcie. 
Cestovanie je dnes oveľa bežnejšie, než bývalo pred pár rokmi. Cestujeme všetci. Za prácou, za zábavou, za poznaním cudzích krajín i seba samého. Len nepatrný zlomok zážitkov sa podarí previesť do formy filmu. Ale tento zlomok stojí vážne za to! Medzinárodný filmový festival Expedičná kamera už od roku 2009 prináša k divákom tie najlepšie cestovateľské a dobrodružné filmy sezóny z celého sveta aj z domácej produkcie. Aj vďaka Gemerskému osvetovému stredisku sa festival dostane na Gemer. Návštevníci si ho budú môcť vychutnať 17. marca 2023 od 18:00 v Kine Apollo, ktoré sa nachádza v Dome tradičnej kultúry Gemera na Betliarskej 8 v Rožňave. 
Festival nám kladie plno otázok, na ktoré si môžeme behom premietaní odpovedať! Kam až môžeme na lodi doplávať? Kam až môžeme vyliezť? Kde sú naše hranice? Nielen to sú otázky, ktoré si bude po zhliadnutí Expedičnej kamery klásť nejeden divák,“ povedal spoluorganizátor festivalu Pavel Pichler. 
A na aké filmy sa tešiť? Vo filme Divoké vody zažijeme príbeh jednej z najúspešnejších kajakárok svojej generácie – Nouriu Newman. Filmovému režisérovi Davidovi Arnaudovi sa podarilo poodhaliť Nouriu ako nikdy predtým. Zistíme, že zápasí s vecami, ktoré občas ovplyvňujú jej športové výkony a možnosti posúvať svoje hranice. 
Hľadáte romantickú dovolenku? Skúste Baffinov ostrov! Naň budeme pozvaní filmom Dovolenka na Baffinovom ostrove. Pamätajte: expedícia je to isté ako dovolenka, záleží len na vašom prístupe. Erik Boomer a Sarah McNair-Landry sa vo filme vydávajú na odvážnu 45-dňovú expedíciu na odľahlý Baffinov ostrov, aby hľadali skaly, na ktoré by sa dalo vyliezť a nepreskúmané rieky, ktoré by sa dali splaviť. 
Pokiaľ máte radi filmy pravého expedičného charakteru, nesmiete si nechať ujsť film Madagaskar. Dokument zachytáva pátranie po údajnej záhadnej bytosti menom kalanoro, žijúcej v odľahlých miestach ostrova Madagaskar. Tento tvor má podľa domorodcov magickú moc, nadprirodzenú silu a telepatické schopnosti. Obyvatelia Madagaskaru v neho veria a majú k nemu veľký rešpekt. Členovia expedície sa zúčastnia niekoľkých obradov, takzvanej tromby, na vyvolávaní tejto chlpatej, asi meter vysokej bytosti. 
A ak patríte do skupiny, ktorá svoje lode vymení občas za bicykle, tak budete uchvátení filmom Strážcovia údolia sopky Tupungato.
Okrem týchto filmov je prichystaných ešte niekoľko výborných dobrodružných titulov, ktoré uchvátia nie jedného priaznivca outdooru a dobrodružného životného štýlu. 
Vstupné: 4 €.