Menu

Elon navštívi rožňavské planetárium

utorok, 21 marec, 2023 - 15:00
Návštevníci si cez víkend užijú Deň hvezdární a planetárií

Počas víkendu 25. a 26. marca 2023 sa uskutoční celoslovenské podujatie s názvom Deň hvezdární a planetárií, do ktorého sa zapája aj Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, ktorého neodmysliteľnou súčasťou je aj rožňavská hvezdáreň. 

Na víkend majú GOSkári pripravený bohatý program. V sobotu sa návštevníci môžu tešiť na Deň otvorených dverí na hvezdárni od 14:00 do 20:00. V rámci neho si bezplatne užijú exkurzie, prezentácie pozorovacej techniky, výstavu fotografií „Minulosť rožňavskej hvezdárne“, denné a večerné pozorovania, či premietanie tematických filmov k 550. výročiu narodenia Mikuláša Kopernika.

V nedeľu ich čaká, po Prahe a Brne, hlavné lákadlo pre mladšie ročníky - premiérové predstavenia dobrodružného animovaného filmu s astronomickou tematikou „3-2-1 ŠTART!“. Pri príbytku škrečka Elona jedného dňa havaruje robot, ktorý spadol zo svojej vesmírnej lode umiestnenej na obežnej dráhe okolo Zeme. Robot sa rýchlo potrebuje dostať späť a Elon mu sľúbi, že ho do vesmíru dostane. Spolu hľadajú cestu a vymýšľajú ako prekonať rôzne prekážky aby sa robot mohol včas vrátiť na svoju loď. 

Ako informovala riaditeľka Gemerského osvetového strediska Helena Novotná: „Je to krásny príbeh o odvahe, vynaliezavosti a o hľadaní riešení pre najmenších, ktorý dokáže všetkých niečo naučiť.“

Premiéra tejto rozprávky sa bude odohrávať v netradičných priestoroch, vo vnútri mobilného planetária, ktorým GOSka disponuje. Divákovi sa preto naskytne zážitok vo forme polkruhovej 360 stupňovej projekcie. Aj z toho dôvodu je jedno premietanie limitované počtom 20 divákov, vstupy však budú každú celú hodinu od 14:00, posledný je naplánovaný na 17:00.

Film je vhodný od 3 rokov a je so slovenským dabingom. Vstupné sú 3 eurá. Premietanie sa uskutoční v Dome tradičnej kultúry Gemera na Betliarskej 8 v Rožňave.

Okrem filmu si účastníci nedeľňajšieho programu budú môcť vychutnať aj výstavu prác výtvarnej súťaže Vesmír očami detí.
Info: Zdeněk Molnár, hvezdaren@gos.sk, 0918 244 901 
 

PrílohaVeľkosť
3-2-1 Štart351.38 KB