Menu

Cineama 2018 - výsledky KS

štvrtok, 26 apríl, 2018 - 13:45
14. apríla 2018 zorganizovalo Gemerské osvetové stredisko (GOS) kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja už 22. ročník krajskej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby Košického kraja. Zároveň sa v Rožňave už po desiatykrát udeľovali najúspešnejším tvorcom zlaté sošky gemerského Oskara.
„Od roku 2008, kedy sme prvýkrát ocenenie Goskarom v súťaži zaviedli, sme ich rozdali 35. Tentokrát putovali dvaja do Košíc a jeden do Popradu," uviedla Anežka Kleinová, organizátorka súťaže.
Spomedzi 36 filmov pestrej žánrovej palety - animovaných, hraných, dokumentov aj videoklipov porota vybrala 21 na postup do celoslovenského kola súťaže. V príjemnej atmosfére si mohli filmári pozrieť, čo vytvorila konkurencia, zároveň konfrontovať svoju tvorbu s ostatnými, v rámci rozborového seminára si vypočuli od profesionálov detailné hodnotenie svojich filmov a tí najlepší si odniesli aj vecné ceny a Goskary, v prípade že sa ocitli medzi ocenenými.
 
„Umelecká úroveň prihlásených audiovizuálnych diel sa v mnohých momentoch približuje k profesionálnej tvorbe a je dobré, že sa ju nesnaží len kopírovať, ale hľadá si svoje vlastné cestičky," hodnotí predseda poroty Ľubomír Viluda, vedúci Katedry dokumentárnej tvorby Akadémie umení v Banskej Bystrici. A riaditeľka GOS Helena Novotná dodáva: „Veríme, že realizáciou súťaže sme opäť vytvorili priestor na rozvíjanie záujmov, umeleckej tvorivosti, nadania a technických schopností v oblasti amatérskej filmovej tvorby, a tiež na umelecké stvárnenie skutočnosti, na vyjadrenie názorov, postojov a skúseností autorov filmových diel." 
 
Celoštátne kolo súťaže sa uskutoční 8. až 10. júna 2018 v Nitre.
Zoznam ocenených a postupujúcich je v prílohe. Viac informácií z podujatia na webe gos.sk a na FB profile Gemerského osvetového strediska.
 
Krajskú súťaž z verejných zdrojov podporil a hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.
 
 
Info:
Gemerské osvetové stredisko, Betliarska 8, Rožňava
Anežka Kleinová, 0905 919 431, kleinova@gos.sk
PrílohaVeľkosť
Výsledky659.85 KB