Menu

Atraktívne workshopy pre folkloristov

pondelok, 10 apríl, 2023 - 08:15
14.4.2023 / 21.4.2023

V Dome tradičnej kultúry Gemera na Betliarskej 8 v Rožňave sa v piatok 14. apríla 2023 o 16:00 uskutoční prvý z dvojice folklórnych workshopov, ktoré organizuje Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja.
Pracovné stretnutie s názvom Workshop pre folklórne kolektívy bude určené dospelým speváckym interpretom – spevákom sólistom, speváčkam sólistkám, speváckym skupinám. Ústrednou témou bude návod, ako správne s dôrazom na tradíciu vytvoriť spevácke číslo. Lektorkou workshopu bude etnomuzikologička Alžbeta Lukáčová. Účastníkov navedie ako vhodne vybrať, či zostaviť piesne na pripravovanú súťažnú prehliadku Vidiečanova Habovka.
Prihlásiť sa naň môžete do 13. apríla 2023 na adrese hlavacova(zavináč)gos.sk.
Ďalším vzdelávacím podujatím je pripravovaný Workshop pre folklórne skupiny. Ten sa uskutoční o týždeň neskôr, 21. apríla 2023 o 17:00, takisto v priestoroch Domu tradičnej kultúry Gemera.
Jeho ústrednou témou bude vzdelávanie v oblasti scénického folklorizmu so zameraním na prípravu kolektívov k súťažnej prehliadke Nositelia tradícií. Lektorkou workshopu bude pedagogička Monika Balážová, vedúca folklórnej skupiny Raslavičan.

„Pani Balážovú sme nevybrali náhodou. Kolektív, ktorý vedie pravidelne získava ocenenia laureáta v súťaži Nositelia tradícíi. Záujemcom chceme dať možnosť načerpať vedomosti od tých najlepších, aby sa tak dozvedeli, ako správne vytvoriť scénické pásmo zvykov a obyčají, odkiaľ získať námety, ako ich následne spracovať na javisko a motivovať členov kolektívu,“ dodala riaditeľka Gemerského osvetového strediska Helena Novotná.

Na toto podujatie sa záujemcovia môžu prihlásiť do 20. apríla 2023.

Vstupné na obidva workshopy je vo výške 2 €.

Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.