Menu

Astronóm Štefánik

piatok, 17 máj, 2019 - od 17:00 do 18:00
V sobotu 4. 5. si celé slovensko pripomenulo smutné výročie 100 rokov od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika. Slovenského astronóma, fotografa, vojenského letca, brigádného generála ozbrojených síl Francúzska, diplomata a politika. O tom aký bol Štefánik politik a vojak vieme asi všetci, ale aký bol astronóm a čo pre astronómiu a meteorológiu urobil však vie málokto. A práve na túto tému sme si pre vás na rožňavskej hvezdárni pripravili prednášku s názvom Astronóm Štefánik.
Prednáška sa uskutoční v piatok 17. 5. o 17:00 v priestoroch hvezdárne na Lesnej 1 v Rožňave. Prednášať bude fundovaný odborník na astronómiu a M. R. Štefánika pán doktor Vojtech Rušin, DrSc astronóm Slovenskej akadémie vied a čestný člen Spoločnosti Milana Rastilava Štefánika.
Po prednáške bude v prípade priaznivého počasia nasledovať prehliadka prístrojového vybavenia hvezdárne a ak to počasie dovolí aj pozorovanie zapadajúceho Slnka. Vstupné je 1,0 €
 

RNDr. Vojtech Rušin, DrSc.

Narodil sa 7. januára 1942 v Spišských Hanušovciach. Strednú školu absolvoval v Kežmarku. V roku 1959 začal pracovať ako technik a po skončení štúdia astronómie ako vedecký pracovník v Astronomickom ústave SAV na Skalnatom plese, kde pracuje doteraz. Venuje sa výskumu slnečnej koróny aj počas úplných zatmení Slnka Mesiacom na rôznych miestach zemského povrchu (spoluorganizoval 22 expedícií). Fotografuje vesmírne telesá, ale aj tváre ľudí. Vydal niekoľko kníh, fotografie aj vystavuje. Je čestným členom Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika.
PrílohaVeľkosť
Plagát_Štefánik1.23 MB