Menu

Šanca pre gráty a ancúgy

pondelok, 4 január, 2021 - 09:15
Dokumentačno-výskumný projekt Gemerského osvetového strediska podporený FPU

Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, sa vďaka svojmu poslaniu sústreďuje na uchovávanie tradičnej ľudovej kultúry Gemera s dôrazom na jej monitorovanie, inventarizáciu, dokumentovanie a propagáciu. Jedným z jeho projektov je dokumentácia tradičného odevu v obciach horného Gemera. Dokumentačno-výskumný projekt pod názvom "Šanca pre gráty a ancúgy" je aktuálne pripravený v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave. 
Mnohé umelecké fotografie, ktoré dokumentujú odev, môžu obsahovať veľa nepresností či „folklórnych gýčov“. Nedodržiavajú pri tom základné princípy a zákonitosti, ktoré boli v tradičnom prostredí silným a dôležitým momentom. A to bol jeden z dôvodov, ktoré viedli k zdokumentovaniu tradičného odevu na Gemeri. 
Tento odborný výskum vo viacerých fázach prebieha už od roku 2016, no vlani bol rozvinutý do podoby profesionálneho fotografovania členov folklórnych kolektívov v krojoch, ktoré sú zhotovené podľa pôvodných predlôh. V ďalšej fáze boli v štúdiových podmienkach fotografované vzácne pôvodné odevy a súčasti odevov, pod dohľadom nositeľov tradícií tak, aby boli správne použité kombinácie jednotlivých prvkov a doplnkov. Vznikla vzácna kolekcia fotografií, na ktorých sú zachytené kroje dievocké, mládenecké, ženské, mužské, starecké, detské aj tie nosené pri rôznych príležitostiach. Zmapované boli obce Rožňavské Bystré, Rejdová, Vlachovo a obec Gočovo, ktorých odev má síce jednotnú formu, ale pri pozornejšej prehliadke je možné vidieť menšie či väčšie rozdiely. V digitálnej forme sa podarilo získať vyše sto fotografií unikátnych kompletov, ktorých výroba a prirodzené využitie v tradičnom priestore sa datuje od konca 19. storočia. Zaznamenané sú aj samostatné súčasti, ktoré už nebolo možné odieť, či spôsoby úpravy hlavy, pokrývky hlavy a ďalšie doplnky odevu i obuv. Každá fotografia je datovaná čo najpresnejšie do obdobia s detailnými popismi podľa potreby aj v dialekte či odborne popísaná podľa príležitosti a využitia. Podarilo sa zozbierať bohatý materiál do archívu a tiež na ďalšie využitie pri publikovaní a prezentácii ľudového odevu. 
Ciele tohoto náročného projektu sa podarilo naplniť vďaka nositeľom tradícií, členom folklórnych kolektívov, obyvateľom obcí na Gemeri a nadšeným folkloristom. Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Návštevníci si ho v Dome tradičnej kultúry Gemera budú môcť pozrieť osobne po uvoľnení aktuálnych pandemických opatrení.