Menu

Polomskí regrúti

streda, 26 september, 2018 - od 18:00 do 19:00
Gemerské osvetové stredisko (GOS) v Rožňave v septembri začína ďalšiu sériu Folklórnych večerov v Dome tradičnej kultúry Gemera „U nás taká obyčaj...“. Otvorí ju folklórna skupina Dolina z Gemerskej Polomy, ktorá už dvadsať rokov uchováva a šíri miestne ľudové tradície, zvyky, piesne a tance.
Polomskí folkloristi úspešne reprezentujú okres a región aj v najvyšších postupových súťažiach a festivaloch na Slovensku i v zahraničí. V tomto roku FsK Dolina postúpila do celoštátneho kola  súťaže folklórnych skupín Nositelia tradícií  s programom „Jormark“,  kde sa umiestnila v zlatom pásme. 
„V stredu 26.9.2018 sa naši návštevníci v jej podaní zoznámia so zvykmi, ktoré v minulosti súviseli s odchodom na vojenčinu.  Kedysi to bola jedna z najvýznamnejších udalostí v živote mládencov – mužov, a preto aj rozlúčka regrútov patrila medzi tie dôležité udalosti nielen v rodine, ale aj v celej dedine. Ako to bývalo v Gemerskej Polome sa dozvieme z programu a rozprávania členov folklórnej skupiny Dolina,“ doplnila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska.
"Podujatie sa uskutočňuje ako prvé zo série aktivít Gemerského osvetového strediska v rámci projektu "Osmičková jeseň v Košickom samosprávnom kraji". Až do novembra máme v Dome tradičnej kultúry Gemera  pripravené  podujatia venované zlomovým "osmičkovým" rokom v dejinách, ktoré formovali vzájomné česko-slovenské vzťahy," pozýva riaditeľka GOS Helena Novotná.
 
Vstupné: 2€
 
Informácie: Gemerské osvetové stredisko, Betliarska č.8, Rožňava
Mária Ferenczová, ferenczova@gos.sk, 0915 884 135
 
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
 
 

 

PrílohaVeľkosť
Plagát461.86 KB