Menu

Na leto, na leto horúcie...

pondelok, 18 jún, 2018 - 20:15
Posledné tvorivé dielne v tomto školskom roku !
Na leto, na leto horúcie je názov tvorivých dielní, ktorý napovedá, že sa končí školský rok a čakajú nás obľúbené letné prázdniny. Gemerské osvetové stredisko si pripravilo posledné dielne v tomto školskom roku s témou veselou a farebnou. 
Letný slnovrat bol pre Slovanov najvýznamnejšou udalosťou roka, pretože naši predkovia si ctili Slnko ako zdroj života na Zemi. Od Slnka závisela úroda na poliach, podľa neho a jeho brata Mesiaca sa určoval čas. Poslaním slnovratových tradícii a zvykov bolo magicky zaistiť zdarný priebeh leta. 
Práve v týchto dňoch letného slnovratu od 25.-27.6.2018 si budú žiaci základných škôl vyrábať v Dome tradičnej kultúry Gemera voskové kvietky, ktoré tvorili kedysi súčasť rôznych ozdobných odevných predmetov. V hrnčiarskej dielni sa priučíme odtláčacej technike na rôzne hlinené predmety. Výroba tradičných cestovín bude témou v gastronomickej dielni, konkrétne sa naučíme robiť gágoríky.
Tvorivé dielne pre deti základných škôl v tomto školskom roku síce končia, ale čaká nás leto a s ním aj pravidelné letné stredy, počas ktorých budú naše dielne otvorené pre rodiny s deťmi, a tiež remeselnícky, muzikantský tábor a letná škola animovaného filmu.