Menu

Kurz zápästkovej techniky

sobota, 28 október, 2017 - od 09:00 do 16:00
Skvelá príležitosť, naučiť sa tradičnú textilnú techniku.
Gemerské osvetové stredisko v Rožňave pripravuje zaujímavý kurz ojedinelej tradičnej textilnej techniky, ktorý sa uskutoční  sobotu  28. októbra 2017 od 9:00 do 16:00 hodiny v Dome tradičnej kultúry Gemera. 
Pod vedením odbornej lektorky Školy remesiel ÚĽUV, Jarmily Rybánskej - majsterky ľudovej umeleckej výroby, účastníci sa oboznámia s výrobou zápästkov, ako aj  s tradičným splietaním drobných textílií a tkaním tkaníc. 
„Zápästky boli súčasťou mužského ľudového odevu,  navliekali sa na zápästia ako ochrana pred chladom, poranením a súčasne slúžili aj na stiahnutie širokých rukávov košele. Čo sú tkanice? Je to úzka textília zhotovená tkaním na doštičke, krosienkach alebo kartičkách, ktoré sa uväzovali, upevňovali a zaväzovali časť odevu, využívali sa ako popruhy plachty, plecnice na koše, prípadne ako ozdoba“, dodala Valéria Munková z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. 
Účastníci si osvoja základné technologické postupy výroby zápästkov, tkaníc, pletencov pomocou foriem a kartičiek s vytváraním rôznofarebných vzorov. 
„Kurz ponúkame širokej verejnosti, pedagogickým zamestnancom, folkloristom, zamestnancom kultúrnych zariadení Košického samosprávneho kraja, ktorých poslaním je  uchovávanie a  odovzdávanie hmotného kultúrneho dedičstva“, spresnila Mgr. Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave. 
 
Info: 
Bc. Valéria Munková
Gemerské osvetové stredisko Rožňava
0915 884 135
Záväzné prihlášky prijímame do 25.10.2017 (počet záujemcov limitovaný)
Účastnícky poplatok: 10,- €
 
 
PrílohaVeľkosť
Plagát187.4 KB
Prihláška12.39 KB