Menu

Gemerský folklórny festival 2023

od štvrtok, 24 august, 2023 - 16:00 do sobota, 26 august, 2023 - 23:45
Gemerský folklórny festival Rejdová 2023 v rodinnej atmosfére, okorenený zahraničným temperamentom. Tri festivalové dni ponúkajú možnosť vidieť, zažiť, ochutnať, či dotknúť sa tradície.

Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci s obcou Rejdová Vás pozývajú na Gemerský folklórny festival, ktorý sa uskutoční 24.-26. augusta 2023 v Rejdovej. Už po 49. krát sa stretnú nadšenci tradičnej kultúry na jednom z najvýznamnejších folklórnych podujatí na Slovensku. Návštevníci si užijú tak autentický folklór, ako aj scénicky spracovaný program. Festival ponúka bohatú prezentáciu tradičných ľudových remesiel, obľúbené výstavy na netradičných miestach, tanec, spev, hudbu, lokálne gastronomické špeciality a množstvo ďalších zážitkových aktivít ladených do štýlu, ktorý je pre tento región typický.

Čaro odevu v mnohých podobách
Prvý festivalový deň začína na fare Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) otvorením výstavy takmer 60 krojovaných bábik spojenej so zaujímavou prezentáciou starostlivosti o tradičný ľudový odev. Hantuščok a venec neodmysliteľne patrili k výbave dievky, ktorá bola súca na vydaj. Ako si vyšiť tradičnú rejdovskú vreckovku a vyrobiť si veniec sa za pomoci lektorov môže naučiť každý. Výstava tradičného odevu Gemera Gráty a ancúgy sa bude niesť vo sviatočnej atmosfére. V kostole ECAV budú vystavené fotografie životnej veľkosti zobrazujúce kroje nosené do chrámov na sviatky. 
Milovníčky krásy čaká Dievocki bjúti pľac, kde si dievčatá budú môcť vyskúšať kroje, nechať si zapletať vrkoče tradičnými spôsobmi, napríklad na ukle, či nechať sa vyšperkovať dočasnými tetovačkami s typickými ornamentmi rejdovských výšiviek a čipiek. 

Objaviť Rejdovú je ako objaviť stred vesmíru
Dejiskom festivalu je dedina na hornom Gemeri, ktorá je rázovitá nielen svojou polohou pod najvyšším vrchom Slovenského Rudohoria, pod Stolicou, kde pramení rieka Slaná, ale aj svojou architektúrou, tradíciami, srdečnými obyvateľmi a výnimočnými osobnosťami. Festival je skvelou príležitosťou objaviť tento kúsok zeme za horami, za dolinami, na kraji sveta. Až tam človek príde a zistí, že objavil stred vesmíru.

„Gemerský folklórny festival je jedným z najstarších folklórnych sviatkov nielen v Košickej župe, ale aj na celom Slovensku.  Košický kraj je kraj plný talentov, výnimočných osobností a inšpiratívnych ľudí, čoho dôkazom je aj fakt, že festivalový program predstaví vzácne viacgeneračné rodiny z kraja, ktoré sa dodnes venujú autentickému folklóru. Teším sa na víťazov regionálnych a celoslovenských súťaží z oblasti hudobného a tanečného folklóru a na vystúpenia tých najlepších z Gemera. Špeciálne som zvedavý na program Rejdovcov, ktorí sú údajne fšiade. Návštevníkov tiež pozývam na prehliadku národnej kultúrnej pamiatky, Drevenice u Jana Andri Kriščaka z roku 1851, ktorá je od tohto roku vo vlastníctve Košického samosprávneho kraja,“ uvádza predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, ktorý prevzal nad festivalom záštitu. 

Objav dvory majstrov remesiel, zaži vôňu Gemera, nakukni aj do pivnice
Už v piatok popoludní sa na dva dni otvoria rejdovské dvory plné šikovných ľudových remeselníkov, kde svojou originálnou a poctivou prácou sa predstavia majstri krajského Remeselníckeho inkubátora RINK ale aj remeselníci zo širšieho regiónu a zahraničia.
Majstri slova a príjemného hlasu, redaktori Rádia Regina východ, v sobotu od 10:00 počas priameho prenosu poslucháčom predstavia osobnosti Gemera a poskytnú zaujímavé rozhovory o festivalovom programe. Dvor a pivnica u Fajca určite priláka množstvo zvedavcov, ktorí sa prídu pokochať autorskou tvorbou mladej domácej výtvarníčky, Kristíny Kerekešovej, čo bude zároveň skvelá príležitosť aj na ochutnávku  vín od lokálnych producentov.
V útulnom dvore U Šijački bude tiež veselo, najmä spevavo. Ženy z Rejdovej, pod vedením etnomuzikologičky Betky Lukáčovej, naučia hostí spievať, ako inak,  po rejdovsky. Spievať sa bude aj v kostole ECAV, kde festivalové bohoslužby svojim vystúpením obohatí hudobné zoskupenie Ondro a kamaráti.
Piatkový program v podvečerných hodinách otvorí nezabudnuteľné vystúpenie domácej folklórnej skupiny Hôra, ktorá si vo svojom výročnom programe zaspomína na časy minulé i súčasné počas 70 rokov svojej existencie. Vraví sa, že jablko nepadá ďaleko od stromu. Program viacgeneračných folklórnych rodín Košického kraja určite presvedčí divákov o pravdivosti tohto príslovia. Univerzitný folklórny súbor Mladosť vo svojom programe Preleť vtáčku, preleť zavedie divákov do horehronskej obce Telgárt. Záver piatkového programu ukončí špička v žánri slovenskej world music - kapela Hrdza, a kto ešte nebude mať dosť, môže sa pred krčmou na pľacu zapojiť do školy tanca s Bálintom Kristófom a jeho partnerkou.

Hrisko, divadielko a posecka pre najmenších
Tohtoročnou novinkou festivalu je malé javisko Scénička na posecke, ktoré interaktívnym programom plným rozprávok, hudby, tanca a spevu, či spoznávaním hudobných nástrojov oživí priestor pri Poľovníckom dvore. Ako uviedla riaditeľka Gemerského osvetového strediska Helena Novotná: „Myslíme aj na tých najmenších, preto sme im vytvorili niekoľko oddychových a hracích zón. Vlastne, ako to bolo kedysi v Rejdovej na posecke, na mieste kde sa mohli usadiť, poklebetiť, zajesť si miestne dobroty a zažiť atmosféru tradičného jarmoku. Samozrejme, chceme ich aj motivovať k spoznávaniu ľudových tradícií, zároveň si však želáme, aby sa na našom festivale cítili tak dobre, aby sa k nám chceli vrátiť aj o rok.“ V programe Baba spadla do kúta, zbuntošila kohúta sa na hlavnej scéne predstavia najlepšie detské kolektívy a mladí talentovaní folkloristi.  Nuž, a počas obidvoch dní čaká najmenších Hrisko, čiže detský dvor u Vilima, v ktorom sa môžu vyšantiť a veru nie hocijako, ale s drevenými ľudovými hračkami.

To najlepšie, čo doma máme 
Všedný život ľudí na dedine predstavia domáce a hosťujúce kolektívy v programe Hledím z verška do dolini. V programovom bloku To najlepšie, čo doma máme sa predstavia folkloristi, ktorí pravidelne a úspešne prezentujú Gemer na súťažných prehliadkach. „A či Rejdovci sú fšiade je pravda alebo  mýtus, nám potvrdí alebo vyvráti program kapely Muzička, v spolupráci s domácou Hôrou z Rejdovej, ktorá tento rok oslavuje svoje 70. výročie. Tak schválne, prespievate Rejdovcov? Alebo sa dáte s nimi do tanca?“ Láka divákov na zaujímavé programy manažérka kultúry Gemerského osvetového strediska Mária Hlaváčová.

Temperamentný záver festivalu
Multižánrové osvieženie sobotňajšieho programu ponúkne Romano Bašavel so známou primáškou Barborou Botošovou a famóznou speváčkou Agatou Siemazko z Poľska, v sprievode  temperamentnej tanečnej skupiny Jagaló Jiló, ktorá sa stala populárnou aj vďaka šou Zem spieva. 
Pred záverečným programom divákov na pľacu roztančí známy učiteľ tanca, charizmatický Vlado Michalko so svojou partnerkou.

Dedina je výnimočné tanečné divadlo, ktoré predstaví zahraničný kolektív profesionálnych tanečníkov Fitos Dezső Társulat. Privedie divákov do atmosféry tradičnej dediny a ponúkne unikátne momenty človeka žijúceho v jednoduchom, krásnom a inšpiratívnom prostredí. 
Tancovačkou do bieleho rána s Muzičkou ukončíme 49. ročník Gemerského folklórneho festivalu.  Verím, že sme vás dostatočne naladili počas troch dní zažiť, vidieť, ochutnať či dotknúť sa tradícií  Gemera. V našej obci vás vždy veľmi srdečne privítame,“ pozýva na festival Slávka Krišťáková,  starostka obce Rejdová. 

Organizátormi 49. ročníka Gemerského folklórneho festivalu v Rejdovej sú Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a Obec Rejdová. Festival z verejných zdrojov podporil hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia a bol spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z dotačného programu Terra Incognita. 

Najaktuálnejšie informácie sledujte na sociálnych sieťach Gemerského osvetového strediska, ktoré nájdete všade jednoducho, ako @gos.roznava a na facebookovej stránke Gemerského folklórneho festivalu @GFFRejdova.
 

PrílohaVeľkosť
Plagát GFF 20231.57 MB