Menu

Einstein a relativita

Plagát
pondelok, 13 február, 2017 - od 17:00 do 19:00
Einstein a relativita - Prednáška a multimediálne predstavenie

V pondelok 13. februára 2017 o 17.00 hodine sa v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave

uskutoční astronomické multimediálne podujatie pri príležitosti prezentácie nového astronomického ďalekohľadu zakúpeného pre rožňavskú hvezdáreň.
V prvej časti je pre záujemcov o astronómiu, ale aj pre širokú verejnosť, pripravená pútavá prednáška s názvom Einstein a relativita a po jej skončení bude odprezentovaný nový prenosný astronomický ďalekohľad, ktorý obohatí vybavenie hvezdárne a umožní realizovať aj výjazdové pozorovania v rámci regiónu.

Snahou Gemerského osvetového strediska

je priblížiť astronómiu a jej najnovšie objavy a poznatky širokej verejnosti, žiakom a študentom základných a stredných škôl.
"Sám slávny Albert hovoril, že ak vedeckej teórii neporozumie aj malé dieťa, tak ju treba nahradiť lepšou. Hovorili o ňom, že jeho teórii nikto nerozumel. A predsa sa stala najrozumnejším, ale aj najneuveriteľnejším a najslávnejším popisom sveta, aký vôbec máme," hovorí Karol Petrík, astronóm a autor prednášky a pokračuje, "dnes jeho teórii naozaj dokáže porozumieť i malé dieťa a jeho teórie sú tak blízke realite bežného života, že by sme o nich mali vedieť. Ukážeme vám, že relativitu používame bežne doma, napríklad aj pri ceste na dovolenku. Pozrieme sa na Einsteina a jeho fantastickú intuíciu inak. Garantujeme vám dobrú zábavu, ale aj zázračný pocit tajomna z časopriestoru okolo nás, v ktorom sa gravitácia mení na geometriu a kocka na hyperkocku. Staneme sa kúzelníkmi vyššieho rozmeru s úžasnými efektami v našom 3D svete, zohrejeme milióny šálok kávy a budeme padať s lietadlom voľným pádom, aby sme vytvorili úžasne jednoduchú a krásnu jedinú rovnicu vesmíru."
 
V prípade priaznivého počasia sa na nádvorí Domu tradičnej kultúry Gemera uskutoční aj pozorovanie nočnej oblohy novým ďalekohľadom.
 
Vstup voľný
 
Informácie: 
Gemerské osvetové stredisko, Betliarska 8, 048 01 Rožňava
Anežka Kleinová, kleinova@gos.sk
+421 915 919 431