Menu

Ars Antiqua Europae in Via Gothica

Plagát
od štvrtok, 22 september, 2016 - 18:00 do pondelok, 26 september, 2016 - 19:00
ARS ANTIQUA EUROPAE IN VIA GOTHICA medzinárodný festival starej hudby na Gotickej ceste 22. – 26. 9. 2016 Rožňava, Brdárka, Čečejovce, Markušovce, Štítnik

V septembri opäť ožijú chrámy a historické pamiatky Gotickej cesty,

aby naplnili hudbou, spevom všetkých divákov a poslucháčov, ktorým učarila stará hudba. 
Pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja JUDr. Zdenka Trebuľu organizuje Gemerské osvetové stredisko v Rožňave už 15. ročník Medzinárodnej prehliadky historickej hudby európskych regiónov. 
„Festival Ars Antiqua Europae in Via Gothica tohto roku podporuje Fond pre podporu umenia. Dramaturgia festivalu sa orientuje okrem gotických chrámov opäť aj na priestory Domu tradičnej kultúry Gemera v Rožňave, kde budú môcť diváci absolvovať prednášky a hudobné produkcie na tému gotické umenie. Tohto roku navštívime po prvýkrát aj priestory evanjelického kostolíka v Brdárke.“ hovorí riaditeľka Gemerského osvetového strediska Helena Novotná.
 
„Festival začíname v netradičnom termíne, už vo štvrtok  22. septembra 2016 o 18.00 hodine so sprievodným  programom,  ktoré organizujeme v rámci nášho nového projektu Osobnosti Gemera. „Rozpravy a melódie Gotickej cesty“ s historičkou Editou Kušnierovou a hudobníkmi Mariettou Roxerovou a  Petrom Henriczym v priestoroch Domu tradičnej kultúry Gemera priblížia zaujímavosti, ale aj súčasnú problematiku Gotickej cesty. Zároveň sa môžeme tešiť na krátke hudobné ukážky, ktoré sa budú prezentovať na gitare a flaute“ pokračuje Helena Novotná.
 
„Novinkou tohtoročného festivalu je zmena už tradične známeho dejiska otváracieho koncertu. Nebude to v evanjelickom kostole v Štítniku, ale v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave. V tento prvý festivalový deň prostredníctvom barokových melódií oficiálne otvorí festival moderátorská dvojica Zuzana Bobríková a Juraj Genčanský. Mladé dynamické teleso Sinfonietta Bratislava predstaví program „Slávni barokoví velikáni“, kde zaznejú diela známych autorov Antonia Vivaldiho, Johanna Pachelbela a Johanna Sebastiana Bacha. Orchester je známy farebným a dynamickým štýlovým prevedením skladieb a vysokou zanietenosťou pri interpretácií hudobných diel, čo predpovedá skutočne kvalitný hudobný zážitok“ dopĺňa informácie Mária Hlaváčová, odborná pracovníčka Gemerského osvetového strediska. 
 
V sobotu 24. septembra, festival po prvýkrát navštívi obdivuhodné priestory Evanjelického kostola v  Brdárke. V roku 2015 tu bol opravený a zreštaurovaný organ, ktorý je dielom majstra Wallachyho z roku 1762. Táto národná kultúrna pamiatka bola doladená a súčasne je pripravená na koncertovanie. O 14.00 hodine si tu prídu na svoje priaznivci organovej hudby a budú si môcť vypočuť „Skladby starých majstrov a evanjelické chorály z archívnych partitúr“ v podaní Daniela Gdovina, odborníka na organovú hudbu, tento koncert doplní vokálna skupina G4 z Rožňavy.
 
25. septembra, v nedeľu, sa presunie program opäť do domácich priestorov Domu tradičnej kultúry Gemera. V spoločenskej sále dvojica gitaristov Timotej Závacký a Miguel Antonio Garcia Rangel zaujme divákov festivalu svojou veľkolepou hrou na gitaru dielami z obdobia renesancie. „Miguel Antonio Garcia Rangel pochádza z Mexika a hru na gitaru vyštudoval u svetovo uznávaných autorít, súčasne sa venuje výskumom rozšírených techník hry na gitare. Timotej Závacký je rodák zo Spišskej Novej Vsi a vo svojom mladom veku má za sebou už mnoho úspechov na Slovensku ale i v zahraničí. Táto výnimočne nadaná dvojica umelcov spríjemní umelecký zážitok aj v Čečejovciach, v Reformovanom kostole o 17.00 hodine“ dodáva Mária Hlaváčová.
 
Po dvoch rokoch rekonštrukcie objektu Expozície klávesových hudobných nástrojov v Letohrádku Dardanely v Markušovciach sa festivalový program opäť vráti do týchto,  prenádherne vynovených priestorov. O 18.00 hodine ukončí festivalový deň barokové duo Duet le anam zo Slovenska. Klaviristka Zuzana Králiková Pohůnková a violončelistka Karolína Zivalíková, pre ktoré je komorná hudba vášňou si pre koncert v Markušovciach vybrali barokové variácie autorov Willema de Fescha, Georga Philippa Telemanna, Niso Ticciatiho. 
 
„15. ročník Ars Antiqua Europae in Via Gothica v tomto roku slávnostne ukončíme v Evanjelickom kostole v Štítniku 26. septembra o 18.00 hodine so Symfonickým orchestrom Lyra z Maďarska pod vedením dirigenta Józsefa Balogha s programom „Na európskych cestách“. Priestory kostola zaplnia  hudobníci, ktorí umenie nadovšetko milujú. V ich repertoári nájdeme zriedkavo hrané diela hudobnej literatúry, a my veríme, že kvalitný umelecký zážitok spojený s atmosférou kostola plného vzácnych historických artefaktov bude naozajstnou lahôdku tak pre oči, ako aj dušu divákov“ končí rozprávanie o tomto ojedinelom festivale starej hudby na Gotickej ceste riaditeľka GOS Helena Novotná.
 
Info:
Gemerské osvetové stredisko Rožňava
Betliarska 8.
www.gos.sk
Mgr. Hlaváčová Mária
0902 268 294
 
 
PrílohaVeľkosť
Plagát na stiahnutie475.77 KB